Musikskolan

Välkommen till Österledskyrkans musikskola!

Vi följer råd och riktlinjer från Folkhälsomyndigheten i vår musikskolas verksamhet. Har du frågor om hur vi jobbar så hör gärna av dig.

Vill du lära dig spela?
Eller spelar du redan och vill vara med i en orkester?

Då är Österledskyrkans musikskola något för dig!

Vi är en liten musikskola med orkesterprofil och har cirka 100 elever. Eftersom skolan är liten har vi en personlig kontakt med elever och föräldrar. Vi undervisar barn och vuxna enskilt eller i grupp.

Du får snabbt lära dig grunderna på ditt instrument. När du är redo att spela tillsammans med andra slussas du in i en orkester som passar din individuella nivå. Hos oss spelar alla i en orkester, det ger spelglädje och utvecklar ditt spel!

Österledskyrkan i Gamla Uppsala driver musikskolan i samarbete med studieförbundet Bildaoch Uppsala kommun.

Anmäl dig här – till anmälningsformuläret

Så fungerar Musikskolan, villkor, garanti, m.m.

Möt våra musiklärare, kontakta oss

Instrumenten    Orkestrarna

Ladda ned program för hösten 2020 (pdf)