Välkommen till fritids

Välkommen till Österledskyrkans fritidshem!

Fritidshemmet, beläget i Österledskyrkans källarlokaler bedriver fritidsverksamhet sedan drygt 30 år tillbaka. Ett vanligt fritids, till samma avgift och med samma förutsättningar som vilket annat fritids som helst. Fast ändå inte!

Kontakt

Öppettider vardagar

  • Morgon: 06.30 – 08.10
  • Eftermiddag: 13.10 – 17.30

Läs mer om öppettider, kontakt och lovdagar här.


Vi är ett fristående fritidshem och erbjuder barnomsorg för barn från årskurs 1 till 5. Vi håller till i kyrkans nedre lokaler på Regins väg 1 i Gamla Uppsala i två avdelningar. Verksamheten är ickekonfessionell.

Vår verksamhet baseras på:
  • Rörelse och hälsa
  • Kreativitet och skapande
  • Social utveckling
  • Inflytande och självständighet

Här finns goda möjligheter till varierade aktiviteter både inomhus, med t.ex. rörelserum, ateljé, läsrum, byggrum, och utomhus med grönytor, gungor, basketkorg och grillplatser. Dagarna blandas med fri lek och styrda aktiviteter. Vi eftersträvar att så mycket som möjligt arbeta efter barnens intressen och egna idéer till teman. Verksamheten är ickekonfessionell. Läs mer om oss och vår lärandeverksamhet.


Platsansökan

Du ansöker om en plats hos oss via Uppsala Kommuns hemsida (öppnas i ny flik).