Konfirmera dig! Informationsträff 3 september

Att gå i konfa (konfirmera sig) handlar om att samtala om kristen tro och viktiga livsfrågor och få nya vänner. Ny grupp som ses varannan tisdag startar i september. Vi utgår från era frågor och vad ni tycker skulle vara intressant att ta upp. Kom med du också! Informationsträff för ungdomar och föräldrar kl. 18.30 den 3:e september, hör av dig senast 30 augusti.

Vi träffas varannan tisdag kl, 17.00-18.30 (ojämna veckor) med start den 10 september 2024. Själva konfirmationen blir preliminärt den 7-8 juni 2025. Läs mer om att konfirmera sig i Österledskyrkan.

Hajk (aktivitet med övernattning) och ett läger ingår under året. Bilden nedan är från konfirmationsläger i Ensro utanför Rättvik i maj 2024.


Vårterminen 2023 var lägret ombord på båten Shalom.