Lägret Större

Sommarens läger heter Större och är just stort. Det är Equmeniascouternas nationella läger, där scouter från hela landet ses och har kul!

Gamla Uppsala scoutkår planerar att åka till Equmenias gemensamma läger Större i sommar. På lägret kommer vi laga mat över öppen eld, bo i tält, bada och träffa scouter från hela Sverige. Vi kommer att ha lägerbål, andakter, dagsprogram, lära oss nya saker och ha väldigt roligt!

Hur ser en lägerdag ut?

När vi vaknar är det dags att gå upp och tända elden för att laga frukost. Efter att disken är diskad och tänderna borstade är det dags för morgonsamling. På förmiddagen är det sedan ett dagsprogram. Efter det lagar vi lunch, äter och diskar. På eftermiddagen är det spontanprogram som innebär att vi bl.a kan bada, delta i tävlingar eller besöka café. Under sen eftermiddag är det dags att laga middag. På kvällen är det olika program olika dagar – ibland för hela lägret och ibland med kårerna som bor närmast. Programmen innebär lägerbål, med spex och sånger och gudstjänster, häng i köket eller på ett café. Efter en lång dag med massa aktiviteter och fullt upp är det dags att krypa ner i sovsäcken för att kanske få höra en godnattsaga och sova.

Har du lyssnat på lägerlåten än? Sök på Större2024 på Spotify. På Youtube finns en video och även dansen till låten.


Resa

För Upptäckare och äldre: Lör 27/7 – Fre 2/8

För Spårare: tisdag eftermiddag 30/7 – 2/8

Resa: Kåren reser gemensamt med buss till Värmland tidigt den 27/7 (mer info om det kommer) och åker även gemensam buss hem. Tack vare bidrag kostar bussen ingenting extra. För de som deltar på halva lägret finns det möjlighet till att samåka.

Betalning: Mer info kommer om när och hur betalning går till.

Frågor och funderingar? Kontakta din ledare.


Pengar på lägret

Det kommer finnas kiosker och caféer att köpa saker i på Större. Betalning kommer inte ske med kontanter, kort, mobiler eller Swish, utan kommer ske via ett så kallat CoreGo-armband. Innan lägret får alla anmälda scouter och ledare varsitt armband. Från och med den 15:e juli kommer vårdnadshavare kunna ladda armbandet med en summa pengar, som scouten sedan kan använda på lägret. Såhär lyder motiveringen från lägerledningen:

En viktig anledning är att vi ville ha en betalningsmetod som passar våra yngsta deltagare på lägret. Kontanthantering vill vi undvika och alla scouter har inte Swish eller betalkort. Swish kräver dessutom internetuppkoppling och att telefonen är laddad. Internettillgång och laddningsmöjligheter kommer att vara begränsade.

Mer info kommer senare om hur man laddar pengar på armbandet.

CoreGo-armbandet

Viktigt!

Armbandet går inte att ta av när det väl tagits på, och alla deltagare måste bära armband för att visa att man hör till lägret. Det är därför viktigt att inte tappa bort armbandet, och komma ihåg att ta med det inför resan.


Karta över området

Lägerkartan

Det här är kartan över lägerområdet. Här kan man se var det finns scoutkårer, bajamajor, vattenkranar, caféer och andra aktiviteter! Gamla Uppsala scoutkår ska bo nere till vänster på kartan, i kvarteret Tårtan, stadsdelen Jordgubbslandet (röd).

Se en större bild av kartan nedan.

Föreslagen packlista:

 • Sovsäck
 • Liggunderlag
 • Liten kudde (om det finns plats)
 • Necessär med hygienartiklar, personlig medicin, solskyddsmedel, myggmedel
 • Matsäckslåda
 • Vattenflaska
 • Matsaker (matkåsa, drickskåsa, tallrik, bestick eller dyl.)
 • Ficklampa
 • Liten ryggsäck för dagsutflykter
 • Underkläder
 • Strumpor
 • T-shirts eller liknande
 • Varm tröja
 • Byxor och ev. shorts
 • Kläder att sova i
 • Mössa och vantar
 • Regnkläder och stövlar/kängor
 • Scoutskjorta + halsduk
 • Badkläder + handduk
 • Hatt/keps eller liknande

OBS: Kolla med din ledare om det är något särskilt du bör ha med dig.


Vi ses på lägret!