Dags för anmälan till sommarens scoutläger

Sommarens läger heter Större 2024 och äger rum 27 juli – 2 augusti på Vägsjöfors i Värmland. Nu är det dags för anmälan! Är du taggad?

På Större kommer vi laga mat över öppen eld, bo i tält, bada och träffa scouter från hela Sverige. Vi kommer att ha lägerbål, andakter, dagsprogram, lära oss nya saker och ha väldigt roligt!

Lägrets namn Större handlar om att du ska få uppleva en större gemenskap, att du får en stor upplevelse att minnas och att det får bli ett tillfälle att höra om Gud. Förhoppningen med lägret är att du får växa som människa och som scout. Även om lägret är Större med scouter från hela Sverige så bor vi tillsammans med kåren och den vanliga patrullen.

Hur ser en lägerdag ut?

När vi vaknar är det dags att gå upp och tända elden för att laga frukost. Efter att disken är diskad och tänderna borstade är det dags för morgonsamling. På förmiddagen är det sedan ett dagsprogram. Efter det lagar vi lunch, äter och diskar. På eftermiddagen är det spontanprogram som innebär att vi bl.a kan bada, delta i tävlingar eller besöka café. Under sen eftermiddag är det dags att laga middag. På kvällen är det olika program olika dagar – ibland för hela lägret och ibland med kårerna som bor närmast. Programmen innebär lägerbål, med spex och sånger och gudstjänster, häng i köket eller på ett café. Efter en lång dag med massa aktiviteter och fullt upp är det dags att krypa ner i sovsäcken för att kanske få höra en godnattsaga och sova.

Har du lyssnat på lägerlåten än? Sök på Större2024 på Spotify. På Youtube finns en video och även dansen till låten.


När?

För Upptäckare och äldre: Lör 27/7 – Fre 2/8

För Spårare: tisdag eftermiddag 30/7 – 2/8

(Det finns även möjlighet för upptäckare och äldre att delta på halva lägret.)

Pris: 1700 kr för hela lägret, 850 kr för halva lägret

Resa: Kåren reser gemensamt med buss till Värmland tidigt den 27/7 (mer info om det kommer) och åker även gemensam buss hem. Tack vare bidrag kostar bussen ingenting extra. För de som deltar på halva lägret finns det möjlighet till att samåka.

Betalning: Mer info kommer om när och hur betalning går till.

Sista anmälningsdag: 12:e mars, anmälan görs via länken som kommit på mail eller QR-koden som ni fått i broschyren.

Frågor och funderingar? Kontakta din ledare.

Pssst! Det finns även möjlighet för föräldrar att följa med!


Föreslagen packlista:

 • Sovsäck
 • Liggunderlag
 • Liten kudde (om det finns plats)
 • Necessär med hygienartiklar, personlig medicin, solskyddsmedel, myggmedel
 • Matsäckslåda
 • Vattenflaska
 • Matsaker (matkåsa, drickskåsa, tallrik, bestick eller dyl.)
 • Ficklampa
 • Liten ryggsäck för dagsutflykter
 • Underkläder
 • Strumpor
 • T-shirts eller liknande
 • Varm tröja
 • Byxor och ev. shorts
 • Kläder att sova i
 • Mössa och vantar
 • Regnkläder och stövlar/kängor
 • Scoutskjorta + halsduk
 • Badkläder + handduk
 • Hatt/keps eller liknande