Kårhajk på Ekbacken

I slutet av september hade scoutkåren hajk vid scoutgården Ekbacken i närheten av Jälla strax utanför Uppsala. Ca 50 av kårens scouter och ledare deltog och fick bästa tänkbara väder med strålande sol!

Temat för hajken var hållbarhet och scouterna bland annat koka äppelmos, baka bröd och reparera samt impregnera kårens stora militärtält så att de ska hålla för framtida hajker och läger.

”Stompa” är ett klassiskt tunnbröd som passar bra att baka över öppen eld. Foto: Jonatan Ulfsparre

Det fanns såklart även tid för scoutlekar eller att sitta och öva på täljtekniken. Till lunch grillades både korv och marshmallows då man kunde använda den grillpinne man precis täljt på.

Middag förbereds. Foto: Anna-Lena Jarl

På kvällen när det börjar att skymma samlas alla vid elden för lägerbål. Vid ett lägerbål sjunger man scoutsånger tillsammans, ropar scoutrop och spelar upp små teatrar för varandra så kallade ”sketcher”. När lägerbålet är slut går man och lägger sig i den varma sköna sovsäcken för att sova, i detta fall under en alldeles stjärnklart gnistrande himmel.

Sketchen ”Ledarn” spelas upp vid lägerbålet. Foto: Anna-Lena Jarl