Höstkänsla på scouternas kårhajk vid Blommenstorp

Bland höstlöv och slanor lagar scouter mat över öppen eld, leker ”spiken i kistan” och bygger vindskydd innan höstmörkret faller på.

Den 10-11 oktober samlades alla patruller från Equmenia gamla Uppsala scoutkår för att tillsammans genomföra den traditionsenliga hösthajken. Denna gång var hajken vid Blommenstorp utanför Österbybruk. Under hajken genomförde scouterna en spårning där de olika patrullerna fick hålla i varsin station för de andra patrullerna. Särskilt kul var det att få leka den klassiska scoutleken ”spiken i kistan”. Den går ut på att man står i en ring och turas om att kasta en pinne i marken som är något vässad i ena änden. Om pinnen fastnar i marken måste den närmsta medspelaren flytta det närmsta benet till den punkt pinnen landade. Till slut står man så bredbent att man faller. Leken är slut när endast segraren står kvar på benen. Visserligen regnade det lite under eftermiddagen och natten men scouterna höll sig torra och glada! De yngsta scouterna sov inomhus medan de äldre scouterna byggde vindskydd och sov i skuggan av träden.